Abhāzijas prezidenta vēlēšanās uzvar opozīcijas līderis Aslans Bžanija

23.03.2020 komentāri
Atslēgas vārdi: Abhāzija, Iekšpolitika
Foto: tass.ru
Aslans Bžanija

Saskaņā ar Abhāzijas Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) provizoriskajiem rezultātiem, š.g. 22.martā Abhāzijā notikušajās prezidenta vēlēšanās ar 56,5% vēlētāju balsu uzvarēja 57 gadus vecais Abhāzijas opozīcijas līderis, parlament deputāts Aslans Bžanija, otrajā vietā ar 35,42% balsu atstājot vicepremjerministru un bijušo ekonomikas ministru Adguru Ardzinbu, bet trešajā vietā – ar 2,22% balsu Abhāzijas bijušo iekšlietu ministru Leonīdu Dzapšvu. Pret visiem kandidātiem nobalsoja 1,75% vēlētāju, informē ziņu izdevums “TASS”.
Vēlētāju aktivitāte pārsniedza 71% pie nepieciešamā 50% sliekšņa, lai vēlēšanas tiktu uzskatītas par notikušām. Saskaņā ar likumu, par prezidentu tiek ievēlēts tas kandidāts, kurš ir saņēmis vairāk nekā pusi no to vēlētāju balsīm, kuri piedalījušies balsošanā.
Kopumā balsošanā piedalījās vairāk nekā 95 000 vēlētāju. Pēc CVK, tiesībsargājošo iestāžu un kandidātu štāba sniegtās informācijas, balsošanas laikā būtiski pārkāpumi nav konstatēti.
Š.g. 22.marta vēlā vakarā A.Ardzinba ieradās A.Bžanijas štābā un personīgi apsveica viņu ar uzvaru. A.Bžaniju apsveica arī pašreizējais prezidenta pienākumu izpildītājs Valērijs Bganba. 
Saskaņā ar Abhāzijas likumu, prezidenta inaugurācijai ir jānotiek 30 dienas pēc tam, kad CVK būs paziņojusi galīgos vēlēšanu rezultātus.
 

Komentāri atļauti tikai reģistrētiem lietotājiem:

Mūsu Viedoklis

A.Bžanija saviem vēlētājiem sola varu Abhāzijā padarīt "kompaktu un efektīvu". "Mums konstitūcijā ir jāparedz prezidenta pilnīga atbildība par visiem procesiem, kas notiek mūsu valstī. Ir jāmaina parlamenta funkcijas, jāpārdala funkcijas starp izpildvaru un likumdošanas struktūrām. Jāreformē ministrijas tā, lai tās nedublējas," teica A.Bžanija. Viņš arī sola atjaunot vieglo rūpniecību Abhāzijā un sniegt valsts atbalstu lauksaimniekiem un individuālajiem uzņēmējiem. A.Bžanija iebilst pret Abhāzijas īpašuma pārdošanu ārzemniekiem, vienlaikus norādot, ka šis jautājums nav pats aktuālākais, jo šobrīd daudz svarīgāka ir valsts aparāta un tiesu sistēmas reforma. "Visas valsts institūcijas valstī darbojas neefektīvi. Mēs paļaujamies uz Krievijas atbalstu, lai mums palīdz reformēt valsts aparātu un tiesu sistēmu," teica A.Bžanija. Viņš arī uzskata par nepieciešamu sākt dialogu ar Gruziju, tostarp, parakstīt vienošanos par karadarbības neatsākšanu. A.Bžanija uzskata, ka šāda līguma parakstīšana nākotnē palīdzēs atjaunot dzelzceļa satiksmi starp Abhāziju un Gruziju.
Ekspertu skatījumā, A.Bžanija atrodas savstarpēji konkurējošu politiķu ielenkumā, kuru savstarpējā cīņa par varu republikā var radīt jaunu politisko krīzi. Eksperti norāda, ka aiz A.Bžanijas stāv Abhāzijā spēcīgas figūras –Aleksandrs Ankvabs (no 2011. līdz 2014.gadam bija Abhāzijas prezidents) un Sergejs Šamba (no 2010. līdz 2011.gadam bija Abhāzijas premjerministrs), kuri ir saistīti ar naftas un nekustamā īpašuma biznesiem. 
Vēlēšanas Abhāzijā ir savstarpēja klanu spēku grupu cīņa. Šajā cīņā liela nozīme ir Maskavai. Š.g. 22.marta Abhāzijas prezidenta vēlēšanās Maskavai bija pieņemami visi trīs prezidenta amata kandidāti, jo visi iestājas par attiecība padziļināšanu ar Krieviju.
Starptautiskā sabiedrība neatzīst Abhāzijā notikušās prezidenta vēlēšanās. Š.g. 23.martā paziņojumus izplatīja arī Azerbaidžānas un Ukrainas ārlietu ministrijas. Ukrainas Ārlietu ministrijas paziņojumā teikts, ka Ukraina neatzīst nekādas tā dēvētās vēlēšanas Gruzijas okupētajās teritorijās, jo tās notiek agresorvalsts kontrolē, tās ir pretrunā ar starptautiskajiem likumiem un tām nav juridiska spēka. Tāpat šīs vēlēšanas ir vērstas uz tālāku drošības situācijas saasināšanu Melnās jūras reģionā. Tāpat paziņojumā Ukraina vēlreiz izteica atbalstu Gruzijas suverenitātei un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās un aicināja Krieviju īstenot visus 2008.gada 12.augusta pamiera līguma noteikumus.
Arī Azerbaidžānas Ārlietu ministrija apstiprināja savu atbalstu Gruzijas teritoriālajai integritātei, aicinot Abhāzijas konfliktā iesaistītās puses turpināt sarunas par miermīlīgu Abhāzijas jautājuma risināšanu saskaņā ar starptautisko tiesību normām un principiem.