Eiropas Cilvēktiesību tiesa atkārtoti norāda uz Piedņestras politisko atkarību no Krievijas

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ir uzlikusi Krievijai par pienākumu izmaksāt 42 000 EUR kompensāciju un papildu 4000 EUR par tiesas izdevumiem 2010.gadā Piedņestrā aizturētajam Moldovas pilsonim Ilijem Kazakam, atsaucoties uz Moldovas cilvēktiesību aizsardzības organizācijas „Promo-LEX” šī gada 9.janvārī izplatīto informāciju, raksta izdevums „Newsmaker”.
Piedņestras varasiestādes Moldovas Nodokļu inspektorātā Benderos strādājošo I.Kazaku aizturēja 2010.gadā, piespriežot viņam 14 mēnešu cietumsodu saistībā ar apsūdzībām „nodevībā un spiegošanā Moldovas labā”.
ECT šo lēmumu motivēja ar faktu, ka tā par cilvēku tiesību pārkāpšanu nevar sodīt starptautiski neatzītus separātiskos valstiskos veidojumus, tādēļ, ņemot vērā Krievijas Piedņestrai sniegto ekonomisko, politisko un militāro palīdzību, ECT uzskata, ka tieši Maskava ir atbildīga par prasības iesniedzēja tiesību pārkāpšanu. ECT secināja, ka Krievijas varasiestādes ir pārkāpušas I.Kazaka tiesības uz brīvību, drošību un taisnīgu tiesas procesu, kā arī pieļāvušas, ka viņš ticis spīdzināts.

 

Komentāri atļauti tikai reģistrētiem lietotājiem:

Mūsu Viedoklis

Šis nav pirmais gadījums, kad ECT liek Krievijai izmaksāt kompensācijas saistībā ar Piedņestras varasiestāžu pieņemtajiem lēmumiem. Precedentu šajā sakarā radīja ECT 2004.gada lēmums apmierināt Moldovas pilsoņa Ilijes Ilašku prasību, kurā viņš lūdza atzīt, ka Krievija ir atbildīga par cilvēktiesību pārkāpšanu Piedņestrā.
2018.gada jūlijā ECT uzlika Krievijai par pienākumu izmaksāt 2,5 miljonu EUR kompensāciju 1646 Moldovas lauksaimniekiem un trim lauksaimniecības uzņēmumiem, kuriem Piedņestras varasiestādes ir ierobežojušas piekļuvi viņu zemei. Moldovas lauksaimnieki ar prasību pret Krieviju ECT vērsās 2005.gadā. Kā toreiz norādīja Moldovas lauksaimniekus ECT pārstāvējušās organizācijas „Promo-LEX” priekšstāvji Jons Manole un Aleksandrs Postike, Piedņestras varasiestādes kopš 1998.gada sāka likt šķēršļus aiz automaģistrāles Tiraspole–Ribnica esošo lauksaimniecības zemju 6500 ha apmērā apstrādei, kā arī centās piespiest zemniekus maksāt nodokļus un muitas nodevu par savas ražas izvešanu uz Moldovu. Cilvēktiesību aizstāvji skaidroja, ka kopš 2004.gada minēto lauksamniecības zemi apsargā Piedņestras militarizēto formējumu pārstāvji, kuri neļauj zemniekiem izmantot savu zemi. „Sūdzība pret Krievijas valdību ir iesniegta, jo tās autori uzskata, ka tieši Krievija ir atbildīga par cilvēktiesību pārkāpšanu Tiraspoles separātiskā režīma kontrolētajās teritorijās,” skaidroja J.Manole.