Gruzijas opozīcijas partijas “Eiropeiska Gruzija” vadība paziņo par amatu atstāšanu

15.02.2021 komentāri
Atslēgas vārdi: Gruzija, Iekšpolitika, Pašreizējā situācija

Gruzijas opozīcijas partijas “Eiropeiska Gruzija” vadība š.g. 12.februārī paziņoja par amatu atstāšanu. Partijas priekšsēdētāja amatu pameta Dāvids Bakradze, bet Gigi Ugulava – partijas ģenerālsekretāra amatu, š.g. 12.februārī informē ziņu izdevums “Novosti-Gruzija”.
Abi partijas līderi arī paziņoja, ka nemēģinās tikt atkārtoti ievēlēti savos partijas amatos un aizstājēji partijai ir jāatrod līdz nākamajam “Eiropeiska Gruzija” kongresam, kas paredzēts 2021.gada maijā.
Abi politiķi savu lēmumu skaidroja ar vājiem “Eiropeiska Gruzija” rezultātiem parlamenta vēlēšanās 2020.gada rudenī. Partija, kurai devītajā parlamenta sasaukumā bija 21 mandāts, nespēja saglabāt savas pozīcijas, un desmitajā sasaukumā ieguva tikai piecus mandātus. “Neraugoties uz to, ka mēs neatzīstam vēlēšanas kā pilnīgi likumīgas, šīs parlamenta vēlēšanas “Eiropeiskai Gruzijai” bija sliktas. Es domāju, ka tā ir mūsdienu politiskās dzīves sastāvdaļa, kad līderis uzņemas atbildību par partijas rezultātiem,” teica D.Bakradze. Abi opozicionāri arī uzsvēra, ka viņi “dod ceļu jaunatnei”. Vienlaikus D.Bakradze un G.Ugulava atzina, ka viņiem ir zināmas domstarpības ar “Eiropeiska Gruzijas” politiskās padomes vadītāju Gigi Bokeriju, kurš uzskata, ka partijas vadības maiņai šobrīd nav piemērots brīdis. Vienlaikus arī pats G.Bokerija norāda, ka viņš vēl nav pieņēmis lēmumu par to, vai vēlreiz kandidēs uz partijas politiskās padomes vadītāja amatu.
Gan D.Bakradze, gan G.Ugulava arī netieši norādīja, ka viņi paliks opozīcijas rindās un turpinās aktīvu politisko darbību. Abi arī apliecināja, ka spēkā paliek parlamenta boikots un viņu neplāno ieņemt vietas parlamentā. “Papildus partiju saistībām man ir daudz starppartiju saistību. Es uzskatu sevi par cilvēku, kurš dod ieguldījumu kopējās opozīcijas platformas koordinēšanā” teica G.Ugulava.

 

Komentāri atļauti tikai reģistrētiem lietotājiem:

Mūsu Viedoklis

Š.g. 12.februārī par izstāšanos no partijas “Eiropeiska Gruzija” paziņoja viens no tās līderiem Zurabs Čiaberašvili.
Partija “Eiropeiska Gruzija” ir dibināta 2017.gadā, atšķeļoties no bijušā Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili pārstāvētās partijas “Vienotā nacionālā kustība”. D.Bakradze bija “Eiropeiska Gruzija” priekšsēdētājs kopš partijas dibināšanas brīža. 2018.gadā D.Bakradze balotējās Gruzijas prezidenta amatam, paliekot trešajā vietā ar 10,97% lielu vēlētāju atbalstu.
2020.gada parlamenta vēlēšanās “Eiropeiska Gruzija” pirmo reizi balotējās patstāvīgi un, saskaņā ar oficiālajiem datiem, ieguva 3,79% vēlētāju atbalstu.
Gruzijas eksprezidents M.Saakašvili informēja, ka pagājušās nedēļas sākumā Kijevā ticies ar savu kādreizējo domubiedru G.Ugulavu. Atsevišķi politisko procesu novērotāji neizslēdz, ka šie notikumi (tikšanās un amatu atstāšana) ir saistīti un M.Saakašvili ar G.Ugulavu ir kopīgi politiskie plāni.
Šobrīd Gruzijas politikā vērojama politiskā krīze, kam likumsakarīgi seko izmaiņas politiskajā konjunktūrā. 2020.gada 15.decembrī par aiziešanu no partijas paziņoja Gruzijas lielākās opozīcijas partijas “Vienotā nacionālā kustība” priekšsēdētājs Grigols Vašadze. Viņš kā iemeslu savai aiziešanai norādīja nespēju samierināties ar partijā notiekošo. G.Vašadze paziņoja, ka nepiekrīt partijas vadības vairākuma izvēlētajai taktikai, nekonsultēties ar partijas biedriem. Viņam nav pieņemams partijas stratēģijas trūkums, kas, pēc G.Vašadzes teiktā, nāk par labu varas partijas “Gruzijas sapņa” interesēm, kā arī odiozu figūru parādīšanās ap partiju un tās iekšienē, ar kurām, pēc G.Vašadzes domām, partija nekad nespēs iegūt vēlētāju uzticību.
Savukārt š.g. 11.janvārī par lēmumu atkāpties no paša dibinātās varas partijas “Gruzijas sapnis” priekšsēdētāja amata un pārtraukt savu politisko darbību paziņoja Bidzina Ivanišvili. Viņš paziņoja, ka savu misiju ir izpildījis un atgriežas pie tā dzīvesveida, kāds viņam bija līdz 2011.gadam – līdz iesaistīšanās politikā.
2020.gada parlamenta vēlēšanās “Gruzijas sapni” ieguva 48,22% balsu, taču opozīcija nepiekrīt vēlēšanu rezultātiem, uzskatot, ka tie ir viltoti. Uz šo brīdi 52 (no 60) ievēlētajiem opozīcijas deputātiem boikotē parlamenta darbu.
Politiskās situācijas Gruzijā noregulēšanā ir iesaistījušās ASV un ES diplomātiskās misijas, kas vairākkārt ir aicinājušas varas partiju un opozīciju pie sarunu galda, taču līdz šīm opozīcijai un varas partijai “Gruzijas sapnis” nav izdevies panākt redzamus rezultātus.